Cumalıkızık Tarihçesi

Cumalıkızık Tarihi

Cumalıkızık köyü Bursa'da bulunan aynı zamanda Osmanlı devletine ait en eski Osmanlı köyüdür. Köy aslını yitirmeden günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Köy Osmanlıdan kalma tarihi eserler ve şenlikleri işe ünlü bir köydür. Köy tarihi geçmişinden dolayı turist akınlarına uğramaktadır. Köyde görülmesi gereken en önemli yerlerden birisi Cin Aralığı adı verilen sokaktır. Bu sokak dünyanın en dar sokağı olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda bu aralığın Türkler tarafından Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılardan kurtulmak için kullanıldığı anlatılmaktadır. Köy tarihi özelliğinden dolayı 2014 yılında Unesco Dünya Mirası listesine kabul edilmiştir. O günden sonra yabancı turistlerin de ilgisini çekmiştir.

Cumalıkızık İsmi Nereden Geliyor?

Bursa'nın en şirin, en güzel, en çok tarih kokan köylerinden Cumalıkızık, Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş çok önemli bir mirastır.

Cumalıkızık, Uludağ'ın eteklerinde yer alan ve yakın çevresinde de benzer isimlere sahip olan yedi köyden biridir. Osmanlı döneminde kurulan bu köylerden beş tanesi günümüze kadar ulaşabilmiştir. En popüler ve tarihi dokusunu koruyabilmiş olanı Cumalıkızık olmakla birlikte, diğer köyler de Hamamlıkızık, Fidyekızık, Derekızık ve Değirmenlikızık olarak isimlendirilir.

Efsaneye göre Tokat bölgesinde yaşamını sürdüren ve Oğuz boylarından biri olan Kızıklar, Ertuğrul Gazi'den izin isteyerek "Karakeçili" adında bir aşiretin bulunduğu bölgeye göç edip yerleşmek istemiştir.
Karakeçili aşireti buna karşı çıkınca, Ertuğrul Gazi arada herhangi bir husumet çıkmasını engellemek amacıyla Kızıklar' a Uludağ'ın eteklerinde yer göstermiş ve bu iki Oğuz boyunun aralarında dostluk oluşturmak için, Kızık boy beyinin yedi oğlu ile, Karakeçili Aşiretinin yedi kızını evlendirmiştir.

Kızık köylerinde yaşamını sürdüren köylülerin Cuma günleri namaz için toplandıkları yer olması sebebiyle buraya Cumalıkızık ismi verilmiştir.

Cumalıkızık tarihi ve doğal güzellikleri açısından oldukça güzel ve değerli bir mirastır. UNESCO tarafından korumaya alınmış olan bu bölge, yaz kış sürekli olarak turist ağırlamaktadır.

Özellikle doğal köy kahvaltıları ve güleryüzlü köy sakinleri ile insana huzur veren bir atmosfere sahiptir.

Cumalıkızık Köy Meydanı

1300 yıllık bir tarihi olan köy meydanı Bursa ilinde Uludağ eteklerinde bulunmaktadır. Ve Göçer toplumlar olarak ta adlandırılan Kızıklar (oğuz Türkleri) tarafından yapılmıştır. Vakıf köyü olarak bilinen köy meydanı otantik dokusunu halen korumaktadır.


Köy Görüntüsü

Dar sokaklarda rengarenk boyanmış taş, kerpiç ve tahtadan evler aslına uygun restore edilerek halen köyün simgesi olarak varlığını sürdürmektedir. Kentsel dönüşümüne izin verilmeyen alan sit alan olarak kapsama alanına alınmıştır. Unesco Dünya Mirasına dahil edilen köy sinema sektöründe bir çok filme ev sahipliği yapmaktadır. Kültürü, köy bahçeleri, gözlemeleri ile yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği köyde gezilecek alanlar arasında sokaklar, cumbalı evler, köy camisi, hamamı ve cin aralığı olarak bilinen yerler görülmeye değer.

Gezilmesi Gereken Yerler
Köye giden turistler Cumalıkızık Etnografya Müzesi'ni ziyaret etmeliler. Aynı zamanda Anıt Çınarlar da görülmesi gereken diğer tarihi olgulardır. Bunlar dışında Cumalıkızık Camii, K Nostaljik Sokaklar ve Cumalıkızık Hamamı, cin aralığı görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Köyde her yıl Ahududu şenliği yapılmaktadır. Eğer bu tarihi yeri merak ediyorsanız şenliğin yapıldığı zamanda denk getirip güzel bir gün geçirebilirsiniz. Üstelik uzun bir zaman ayırmanıza gerek yok köy 1-2 saat içinde gezilebilmektedir.


Nasıl Gidilir?

Cumalıkızık Bursa şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunur ve merkezden kalkan minübüsler ve özel halk otobüsleri sayesinde yaklaşık 25 dakikada köye ulaşılabilmektedir.

İstanbuldan gelecekler

-ido ile Yenikapı - Mudanya Feribotu ile ( 1 saat 45 dakika ) Bursa Mudanya (güzelyalı )ilçesine gelebilirler.
-Budo İle Büyükçekmece - Mudanya / Eminönü - Mudanya ( 1saat 45 dakika )

Aktarma otobüsü ile Emek metro istasyonuna binebilirsiniz (4 TL, BURSAKART alırsanız ve 20tl yüklerseniz yolcuğunuz % 40daha ucuza gelir.) Arabayatağı metro istasyonunda (ücretsiz) 2 nolu Trene aktarma yapabilirsiniz. Cumalıkızık -Değirmenönü metro istasyonunda inmeniz gerekmektedir. 2 TL karşılığı minübüs ile tarihi Cumalıkızık köyüne varabilirsiniz.

Özellikle İstanbul’dan ziyarete gitmek isteyenler için en fazla üç saatlik bir mesafede yer alır ve doğal güzellikleri, sakinliği, köy kahvaltıları, kerpiç evleri, dağ havası, ev yapımı doğal ürünlerin satıldığı tezgahları mutlaka görülmeye değer.